שימור וחידוש מבנים

צרו איתנו קשר

captcha

אחד הנושאים המהותיים והמרכזיים ביותר בכל הקשור למבנים ישנים שלהם ערך היסטורי, ארכיאולוגי, תרבותי, לאומי או אפילו דתי, הוא הנושא של שימור מבנים. בשנותיה הראשונות של המדינה התעוררו לא מעט חיכוכים סביב מבנים בעלי חשיבות עצומה, לרבות הרס הגימנסיה המקורית בשנות ה-50 של המאה הקודמת, כשישראל הייתה מדינה צעירה למדי. הרס זה הדגיש עד כמה חשוב הנושא של שימוש וחידוש מבנים בכלל, ובישראל בפרט. לאורך השנים נחקקו חוקים שונים, שזכו גם לתוספות ולהרחבות, במטרה להגן על המבנים החיוניים כל כך. על אף שישנה חשיבות לבנייה חדשה, הן למגורים והן לעסקים, חשוב לזכור כי מבנים רבים הם בעלי ערך רב יותר מערכם הכספי, ומכאן ששימורם הכרחי.

השיקולים הנדרשים בתהליך קבלת ההחלטות

אין ספק כי לצד החשיבות הרבה והברורה לפרויקטים של שימור וחידוש מבנים ניתן משקל רב גם לנושאים נוספים, ואחד המרכזיים בהם הוא הנושא הכלכלי. רגע לפני שמתקבלת ההחלטה לבצע שימור וחידוש מבנים מוטב לבצע סקר כלכלי שיעזור לגבש החלטה ולהבין האם זהו באמת המהלך הטוב ביותר. במכלול השיקולים יש להתייחס מצד אחד לשיקולים של השפעה ישירה, ולהבין כיצד ישפיע הפרויקט על הדיירים המתגוררים במקום כיום, על העובדים או על עוברי האורח והמבקרים, ומה המשמעות הכלכלית המשתמעת מכך. למשל, אם נדרשת השבתה של מקום עבודה לצורך שימור וחידוש מבנים או שמא נדרש פינוי של הדיירים למקומות דיור חלופיים, פעולות אלו בוודאי יישאו עמן גם עול כלכלי שיש לקחת בחשבון. יש כמובן להתייחס גם להשפעות על גורמים אחרים כמו חנויות, מסעדות ומקומות ציבוריים הסמוכים למקום, ואף על מבני מגורים בשטחים הצמודים.

היתרונות בפרויקטים שלשימור וחידוש מבנים

לצד העלויות הכלכליות הישירות והעקיפות ישנם, באופן טבעי, לא מעט יתרונות לפרויקטים של שימור וחידוש מבנים. למשל, מבנים שעברו שימור ברמה גבוהה יכולים לעודד תיירות מקומית וזרה אל המקום, מה שיעודד את העסקים בסביבה הסמוכה ובהמשך יעודד גם השקעות נוספות בחידוש מבנים ובפיתוח האזור כולו. גם התדמית הקהילתית יכולה ליהנות משדרוג משמעותי, ואל המקום עשויה לזרום אוכלוסייה ברמה גבוהה, ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר. כל אלה הם רק חלק מהיתרונות הרבים שיש לפרויקטים אלה, מה שמסביר מדוע תוכננו ומומשו בהצלחה רבה פרויקטים רבים לאורך השנים, ובמקומות שונים בערים הגדולות ובאלו הסמוכות להן. שימור וחידוש מבנים הוא תהליך בעל חשיבות עצומה לא רק כדי להבטיח פיתוח ותיירות או כדי לחזק קהילות שונות, אלא גם כדי לשמר מבנים שבמקרים רבים יש להם לא מעט חשיבות בנוף הלאומי, ברמה האדריכלית או בספרי ההיסטוריה העירוניים ו/או הלאומיים. חברה מקצועית, איכותית ובעלת ניסיון בפרויקטים אלה תוכל להוביל כל פרויקט בהצלחה מרובה ובהתאם למטרות מוגדרות וברורת.

נשמח לעמוד לשירותך ולייעץ לך!

צרו איתנו קשר